Sviatosti

Sviatosť krstu.

Svätý krst je základom celého kresťanského života, vstupnou bránou do života v Duchu, ako aj bránou, ktorá otvára prístup k ostatným sviatostiam. Krstom sme oslobodení od hriechu a znovuzrodení ako Božie deti, stávame sa Kristovými údmi, sme začlenení do Cirkvi a dostávame účasť na jej poslaní. (por. KKC 1213)

Ponúkam 3 videokatechézy pre rodičov a krstných rodičov. V prvej sú vysvetlené niektoré symboly krstnej liturgie, druhá podčiarkuje tému odovzdávania viery a záväzku rodičov a krstných rodičov a v tretej sa venujem modlitbe v rodine. Katechézy trvajú okolo 15 minút, nájdete ich na stránke https://krst.tvoj-strom.info/video .

O krst žiada – na farskom úrade, alebo po sv. omši jeden z rodičov, a taktiež je možnosť dohodnúť sa telefonicky. Rozhodnutie by malo byť slobodné a úprimné; Na krst je potrebné pripraviť si krstnú sviečku a krstnú košieľku.

Krst je sviatosťou viery a vysluhuje sa vtedy, keď je nádej, že dieťa bude vo viere vychovávané. Znamením tejto nádeje je sviatostné manželstvo rodičov, pravidelný  duchovný život a prijímanie sviatostí. Krstným rodičom môže byť veriaci, ktorý dosiahol 16. rok života, bol birmovaný a žije v platnom manželskom zväzku.

Sviatosť Eucharisitie.

Eucharistia je prameň a vrchol celého kresťanského života. Najsvätejšia Eucharistia obsahuje celé duchovné dobro Cirkvi – samého Krista, nášho veľkonočného Baránka. (por. KKC 1324)

Ku sviatosti Eucharistie možno po prvýkrát zvyčajne pristúpiť v tretej triede základnej školy.

Prvoprijímajúce deti sa pripravujú hlavne s rodičmi a na náboženskej výchove. Nezabúdajme, že rodičia sú prvými svedkami viery pre svoje deti. Základy (základné modlitby, Desatoro, Spoveď) nájdeme v modlitebnej knižke Od Srdca k Srdcu, Detskej Biblii, v časopise Rebrík a Katechéta dodá materiály na náboženskej výchove.

Sviatosť birmovania.

Kandidátov na Birmovku, prosím aby sa zapojili do služby dôchodcom, alebo urobili niečo pre našu obec a okolie (napr. vyčistili priestor okolo Kaplnky, v prírode atď.). Tiež pripomínam, že v rámci prípravy čítame Písmo Sväté. O všetkom sa budeme spolu rozprávať, teším sa na vaše skúsenosti.

Biblia za rok – Biblia za rok

Sviatosť manželstva.

Dôverné spoločenstvo manželského života a lásky muža a ženy ustanovil Boh a vybavil vlastnými zákonmi. Manželstvo nie je  čisto ľudská ustanovizeň, ale jej pôvodcom je sám Pán. (por. KKC 1603) Táto sviatosť je znakom spojenia Krista a Cirkvi, dáva manželom milosť milovať sa láskou, akou Kristus miluje svoju Cirkev, posilňuje ich nerozlučiteľnú jednotu a posväcuje na ceste (por. KKC 1661)

O manželstvo žiadajú obidvaja snúbenci na farskom úrade. Žiadosť sa podáva najmenej 3 mesiace pred sobášom. K zahláseniu sobáša snúbenci potrebujú vypísať a potvrdiť štátnu zápisnicu na matrike OÚ a najviac pol roka staré krstné listy v prípade, že neboli pokrstení v našej farnosti. V prípade sobáša katolíka s nekatolíkom alebo len s pokrsteným katolíkom sa podpisuje vyhlásenie snúbencov o katolíckej výchove detí a rešpektovaní presvedčenia katolíckej stránky. Svedkovia nie sú potrební.

Prosím snúbencov, aby skôr ako začnú vybavovať sálu a pod. náležitosti oslovili najskôr kňaza. Predíde sa tak nedorozumeniam ohľadom termínu. Kňaz má tiež svoje plány a aktivity vo farnosti. Taktiež pozor na prikázané sviatky a čas dovoleniek, ďakujeme za pochopenie. 

Migrácia obyvateľstva spôsobuje snúbencom niekedy problémy absolvovať prípravu v našej farnosti. Pracujúci v iných mestách alebo v zahraničí sa môžu zúčastniť prípravy v tamojších farnostiach, zahraničných slovenských misiách a pod. Stačí potom predložiť písomné potvrdenie o absolvovaní prípravy. Taktiež je možné využiť ponuku intenzívneho víkendového kurzu, o ktorom sa dočítate na www.domanzelstva.sk.

Sviatosť pomazania chorých.

„Posvätným pomazaním chorých a modlitbou kňazov celá Cirkev odporúča chorých trpiacemu a oslávenému Pánovi, aby im uľavil a ich spasil, ba ich povzbudzuje, aby sa dobrovoľne spojili s Kristovým utrpením a jeho smrťou, a tak prispeli k dobru Božieho ľudu.“ (Lumen gentium, 11)

Toto sväté pomazanie chorých ustanovil Pán Ježiš ako skutočnú a pravú sviatosť Nového zákona. Marek vo svojom evanjeliu naznačil, ale apoštol Jakub ju veriacim odporučil a urobil ju známou. (por. KKC 1511)

Pomazanie chorých nie je sviatosťou iba tých, čo sa ocitajú v posledných chvíľach života, preto je vhodný čas na jej prijatie isto už vtedy, keď veriaci začína byť pre chorobu alebo starobu v nebezpečenstve smrti. (por. KKC 1514) Z týchto dôvodov možno o sviatosť pomazania chorých možno požiadať individuálne na farskom úrade alebo v sakristii kostola, alebo telefonicky. Tiež pripomínam, že duchovná služba je aj v našich nemocniciach.

Sviatosť pokánia.

Sv. spoveď, ako časť sviatosti pokánia, sa prijíma po náležitom spytovaní svedomia. Sviatosť pokánia sa vysluhuje v pracovné dni 30 min. pred sv. omšou. V nedeľu a vo sviatok môžu o sv. spoveď požiadať rodičia malých detí, týždňovkári  alebo starí, ktorých priviezli do kostola.

Prvý piatok v mesiaci:  pred sv. omšou 30 min., alebo po vzájomnej dohode telefonicky, mailom, osobne.

Chorých spovedám podľa dohody s rodinou.